Виступ бібліотекаря школи
на загальношкільних батьківських зборах:
«Роль книги та читання у формуванні особистості і навичок досамоосвіти та самовиховання»
«Читають усі, та далеко не всі вміють читати»
Ф.Варан.
У народі кажуть:
«Вік живи – вік учись». І справді, ми все життя здобуваємо знання. А у світ знань людину ведуть книги. Важко собі уявити дім без книги. Адже, хто книги читає, той розуму набуває. Читання – це не просто складання слів із букв, це - дивовижна справа, що робить читача співучасником подій і таємниць, дій і почуттів.
Чи любите ви читати? На це питання відповісти не просто. Ми живемо у світі сучасних технологій. То чи варто прагнути до того, щоб закохати дитину в книжку, у процес читання?
Спілкування з книгою дарує насолоду відчуте слово, воно змушує нас міркувати, сперечатися з автором або героєм твору, врешті-решт, читаючи ми розвиваємось.
ХХІ століття характерне активним розвитком комп’ютерних технологій та пов’язаних з ними нових носіїв інформації які в порівнянні з паперовими забезпечують більшу інформаційну оперативність.
Українці володіють колосальним духовним і моральним потенціалом, який зосереджений у їхній національній культурі. Через книгу можна швидше оволодіти думками і душами вихованців, а сімейне читання здатне зблизити дітей і батьків, допомогти знайти шляхи взаєморозуміння, загальної культури дітей.
Великий український письменник і кінодраматург Олександр Довженко писав: « Коли ви побудували новий дім і перше, що внесете в свій новий дім будуть книги». І добре роблять ті батьки, які з перших місяців життя своєї дитини купують їй книги, привчають спілкуватися з ними і розглядати, слухати, робити свої висновки, а потім самостійно читати. Добре коли батьки передплачують періодичні видання, особливо дитячі журнали, це дуже подобається дітям.
В даний час є проблема дитячого читання, аналізуючи активність читання дітей сьогодні. Можна відверто сказати: наші діти дуже мало читають. Це нам підтверджує один з прикладів: щорічний Всеукраїнський конкурс дитячого читання «Кращий читач року», коли після проведення огляду – конкурсу не було можливості вибрати переможців на районний конкурс (учні 6-7 клас). Причини: невелика наповнюваність класів, відсутність постійного читання, слаба підготовка переможців, хоч в попередні роки, за підсумками районного конкурсу наші учасники представляли район в області. Були цікаві запитання в анкетах учасників конкурсу, велику увагу приділялось читанню з батьками, чи розповідають прочитане своїм рідним, що читають діти разом з батьками, як проводять в родині вільний час.
В чому ж суть проблеми? Багато Вас і вчителів незадоволені тим, що їхні діти не люблять читати. Але з0мусити дитину вчитися неможливо, навчанням потрібно зацікавити.
Кожна книга повинна прийти до дитини у відповідному віці, інакше дружба з нею може і не відбутися. Існує думка проте, що вроджені здібності до читання у дітей виявляються у віці від 18 місяців до 3 років.
А психологи вважають, що прищепити любов до книги та читання можна лише до 9 років, бо пізніше зробити це складно і практично неможливо. Отже, процес залучення по пізнанню світу через книгу припадає на дошкільний та молодший шкільний вік. Наука констатує, що прищеплення дітям інтересу до читання на 90% залежить від батьків. Головна відмінність сімейного читання в тому, що батьки читають своїй дитині книгу, починають по-справжньому займатися її духовним розвитком, формуванням її особистості.
Формування читацького інтересу цілеспрямовано продовжується і у початковій школі. Вчителі добре знають, як не легко навчити малечу читати, але ще важче виховати вдумливого читача. Процес іде через читання тексту з інтонацією вчителем, вибіркове читання дітьми, читання в ролях, інсценізацію прочитаного. Пізніше діти стають читачами бібліотеки і тут взаємний зв'язок: вчитель, бібліотекар, батьки.
Якщо раніше більшість дітей брали книги в бібліотеці для своїх батьків, дідусів, бабусь, то тепер це роблять одиниці читачів-дітей. Взагалі, аналізуючи процес читання наших учнів можна зазначити, що більшість читають переважно літературу за програмою, беруть матеріали для виконання рефератів, доповідей, повідомлень.
Успіх в навчанні залежить також від швидкого читання, бо в середніх класах учні дуже повільно читають, тому на підготовку уроків витрачають більше часу, ніж 4-5 години, а щоб бути успішним у навчанні учень 9 класу за хвилину повинен прочитати до 400 слів.
Але ми дорослі, звикли до того, що книга є джерелом натхнення. Чи стануть наші учні справжніми читачами, чи зможуть полюбити книжку так, як любимо її ми? Це залежить від багатьох чинників, зокрема від того як зуміємо скерувати процес самостійного читання школяра.
Мета роботи бібліотеки сьогодні – це забезпечити всіх учнів підручниками та навчальними посібниками, прищеплювати інтерес до книги, допомогти учням у виконанні дослідницько-пошукових завдань, виробляти культуру читання школярів, читацьку компетентність, збагачувати основи бібліотечно-бібліографічних завдань.
Хочу зауважити про збереження фонду підручників, які стали дуже дорожчати. Учні1-9 класів забезпечені безкоштовними підручниками, є вимога користуватися ними протягом 5 років, але деякі з них вже використовуємо 7-10 років, бо немає нового видання, відбувається велике зношення.
Тому необхідне бережне ставлення до підручників під контролем батьків, дотримуватися вимог бережливості (обгорнути підручники, закладки, зробити кутики), створити відповідні умови в ранцях.
Зроблено замовлення на підручники для 10 класу, що відповідають рівню навчання в загальноосвітній школі. Узагальнюючи все сказане можна зробити висновок, що читати систематично і осмислено, з користю для поповнення знань школа навчає разом з батьками, і не дивлячись на
сучасні інформаційні комунікації, друковане слово, книга, поки що залишиться основним джерелом здобутку знань.